Šifry - úvod

Nyní zde napíši jen takový úvod do šifrování.

Dozvíte se například o tom proč Napoleonovy šifry jsou i dnes těžko rozluštitelné. Nebo co má společného šifra LARINO - SUMDVE s morseovou abecedou použitou k šifrování (používala se k přenášení zpráv na moři). Nebo jak si dříve mezi sebou dopisovali tajní agenti.

Měli byste pak na základě těchto informaci dokázat rozluštit jednoduchou šifru i bez klíče.

Máme zde dva základní pojmy, kryptografie a kryptologie. Kryptografie je obor, jenž se zabývá šifrováním. Tedy otevřený text (původní text) podle klíče zašifrovat (šifrový text). Kryptologie je prakticky opak, akorát nepoužívá klíče. Pokouší se text najít bez něj.

Šifrovat můžeme třemi způsoby: transpoziční šifrovací systém, substituční šifrovací systém, šifrovací tabulky a kódy.

My se budeme zabývat nejdříve tím nejlehčím, tedy substitučním systémem.

Zde se využívá záměny znaků za jiné. Ti, kteří z vás to chápou, mají jistě v hlavě šifru typu LARINO - SUMDVE. Její smysl spočívá v záměně př.: L->S; A->U atd. Pokud zašifrujeme větu "SEJDEME SE SOBOTU" dostaneme "LOJIORO LO N LEBETA". Je to jistě jednoduché.

Z toho vyplývá, že počet znaků obsažených v otevřeném textu se rovná počtu znaků v textu šifrovaném. To je jedna z velkých pomůcek. Při jeho luštění bez klíče nám zbývá jen dosazovat za znaky, znaky jiné. Ale je praktičtější postupovat od slov, která nejsou dlouhá (1 - 3 písmena). U těch totiž víme, že například písmeno x se v českém jazyce nebude vyskytovat samo. Zato a jistě. Čím delší text máme tím je šifra lépe rozluštitelná.

 

 

Substituční šifra (LARINO - SUMDVE)

Zašifrování textu podle substituční šifry je tedy jasné, dosazujeme za znak (písmeno, mezera, číslice, matematické operátory) znak jiný (nebo více znaků). Musí se však v celém textu používat stejný znak.

Př.:

VČOR ASOAN MAPOSAPEB3INK 3. (VČERA SE NÁM PES POBLINKAL.)

O <-> E; A <-> mezera; L <-> 3

183549573589 1835 3658 36585745584737. (SEJDEM SE NA NÁDRAŽÍ.)

S 18; E 35; J 49; D 57; M 89; N 36; R 45; Z 47; A 58; I 37

U druhého případu je vidět, že luštění bude velmi těžké bez klíče. Nevíme zda je použit jeden nebo více znaků pro jeden nezašifrovaný. Při analýze (luštění) budeme potřebovat dobrou slovní zásobu a logické uvažování.

  1. zkusíme najít určité podobnosti. Jestli se opakují nějaké znaky a jak. Nejčastější znak v české abecedě je E. tedy je možné, že právě E bude 5, vyskytuje se nejvícekrát (8). Ale víme, že v češtině se E nevyskytuje po sobě samém. Vlastně dost nepravděpodobné, že tato šifra bude používat substituci 1:1, protože neznám slovo na 14 písmen. Jistě někoho napadlo, že můžeme nahrazovat také mezerou, je to správně, ale to teď řešit nebudem.
  2. Zjistily jsme, že se bude jednat o šifru, kde dosazujem při analýze za dvojici jeden znak. Vyplývá to ze skutečnosti, že se opakují dvojice čísel, počet znaků ve slově (šifrovaném) je sudý.
  3. Budem tedy postupovat dosazováním. Říkal jsem, že nejčastější písmeno je E. najdem tedy jaká dvojice se opakuje nejvícekrát. Je to 35 a 58. Budem doufat, že se trefíme do toho správného. Další časté písmeno je A, tak za 58 dosadíme A. Vyjde nám: 18E4957E89 18E 36A 36A5745A4737.
  4. Pak musíme odhadovat jaká písmena se v čes. abecedě vyskytují po dvojicích. (jistě nejdříve zkoušíme po jednom písmeně, jako A,V ,S ,U ,Z …). V našem textu vidíme 18E a 36A. v případě 36A je možností méně (na, dá, za) než u 18E (ve, se, je, ne, ke, ze) je tedy rychlejší dosadit za 36 jedno z písmen N, D nebo Z. než dosadíme podíváme se co to udělá s ostatním textem. Kdyby to vycházelo špatně, nedáme ho tam (tady je to jedno). V případě, že nevíme jaké z nich dosadíme, máme na výběr z několika možností. Náhodně, logicky podle tabulek četnosti. My dosadíme N. pak nám vyjde: 18E4957E89 18E NA NA5745A4737
  5. Takto budeme pokračovat v analýze až dokud nám nevyjde srozumitelný text. Pozor na gramatiku. Může nám vyjít několik českých slov, které však nebudou dávat smysl. Je to sice malá pravděpodobnost, která se snižuje nepřímoůměně s délkou textu.

 

Šifra:

NA SOZJO SYLOVET E JABIT PRYTOS MTEMTAJ, NA SOZJO BIT MTEMTAJ E JASYLOVET, ELA SYLOVET E BIT PRYTOM MTEMTAJ BI BIL ZEZREK

Balzac