Autoklav
...sifrovani - volne pokracovani...
Predem chci upozornit na skutecnost, ze se v sifovani pouziva vyhradne evropska abeceda. V tom se casto chybuje a vede to k urcitym nepresnostem.
Abych rekl co je to vlastne "evropska abeceda".....
- vyznacuje se tim, ze je to vlastne prunik vsech abeced, ktere se v evrope pouzivaji. Pro nas cechy to znamena, ze vypustime sprezku "CH" a vynechame vsechnu diakritiku. Tim nam i odpada starost s kodovanim ruznych fontu. Evropska abeceda se tedy sklada z techto znaku a tomto poradi:
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
Ted byhom meli byt schopni spravne dekodovat napr. cislo 8. Je to pismeno s poradovim cislem 8, s tim, ze se pocita od 1, tedy 8 = H.
Je sice skvele, ze zvladneme tuto vec, ale k cemu nam to je? Potrebujeme to pri vypoctu souctu dvou (a vice) znaku.
priklad: mame pismeno "V" a chceme ho zakodovat prictenim pismene "R". To udelame tak, ze si prevedeme obe pismena na jejich poradove cisla v tabulce s evropskou abecedou. Tim nam vyjdou hodnoty 22 a 18. Pri souctu dostavame vysledek 40. Ted vysledek opet prevedeme na znak. Protoze se nam ale jeho hodnota dostala pres maximalni poradove cislo tabulky, musime ho nejak pretransformovat. Jedna moznost je, ze odecteme pocet znaku (26) od naseho vysledku 40. Tim dostaneme cislo 14 (40-26). No a ted uz to snad pujde...
Tedy nas vysledek je cislo 14 a to uz prevest podle tabulky muzeme jdnoduse. Je to znak "N".
"R"+"V"="N"