Šachy – pravidla
Je to hra, která vznikla pravděpodobně někde ve staré Číně a původce je neznámý. Do Evropy se dostala jako hra králů a hráli ji ve velkých rozměrech. Například u nás v Praze ve Vojanových sadech na Malé straně je jedna šachovnice. Její jedno políčko má asi 50cm., to znamená, že celá šachovnice s
e rozprostírá na území o 16m2 . jak byly veliké figurky si můžete domyslet.Na šachovnici je 32 polí černých a 32 polí bílých. Žádné z polí se
stranou nedotýká pole stejné barvy, jako je samo. Při hře je vždy napravo dole bíle políčko (A1), to aby královna byla nalevo od krále (bílí). Každé z polí má své označení a to podle souřadnice. Na Xové (vodorovné) ose se zapisuje v písmenkách od A ® H a na ose k ní kolmé jsou to číslice od 1 8 směrem od bílého hráče. Figurky stojí na začátku hry ve 4 řadách (1;2 a 8;7).Figury:
Pěšec
– za 1b.; na začátku hry je jich 8 a jsou na polích A2 až H2; chodí pouze dopředu a nesmí se vracet; pohyb je nejvíce o 1 políčko, nebo o dvě z jeho původního postavení na začátku hry; ostatní figurky může vzít jen úhlopříčně, výjimkou je braní pěšců pěšcem mimochodemKůň (jezdec)
- za 3b.; začíná z pole B1 a G1 (černý zrcadlově); chodí o 2 pole horizontálně, nebo vertikálně + 1 pole kolmo k předchozímu pohybu (jeho trasa připomíná písmeno L); bere figurky, které leží na místě kam může jít a tím ji vystřídáStřelec - 3b.;ochraňuje vládu (dámu a krále), stojí tedy na polích C1 a F1; pohyb je po úhlopříčkách, tedy nikdy se "bílý" střelec nedostane na černé pole a naopak; bere figurky, které jsou na jeho cestě a vymění se s ní (jako jezdec)
Věže - 4b.; A1 a H1; po vertikále a horizontále o jakýkoli počet polí jako střelec; vyhazuje stejně jako střelec
Dáma (bílá)
- D1; 5b.; spojuje možnosti tahů věže a střelce dohromady; její napadení se hlásí slovem "Garde"Král (bílý)
- E1; tahy jako dáma, ale pouze o 1 políčko!; útok na krále se hlásí jako "šach", nebo na konci hry "MAT"Postavení černých figurek je zrcadlové k bílím (bílé jsem popisoval).
Tak to je snad nejstručněji jak by se daly popsat pravidla šachu. Snad jen dodat, že šach mat nastává tehdy, když je král šachován a nemůže na jiné pole (všechna kolem jsou šachována). V příštím časopise se budu snažit dodat grafické návody jak jednotlivými figurami tahat.