Papyrus

- Šáchor papyrodárný (cyperus papyrus)

Všichni jistě víte, že v Egyptě používali Papyrus. Ale víte také něco o té rostlině?

Papyrus je název nejstaršího druhu papíru i jeho surovinné rostliny. Vyráběli ho staří Egypťané už ve 3.tis.př.n.l. z dřeně šáchoru papírodárného, jehož porosty dodnes vroubí břehy Bílého Nilu a řek na západ.

Tato bahenní rostlina, která pochází z východního středomoří, dorůstá 2 - 4 metrů délky. Je to trvalka s trojhrannými stonky zakončenými štětkou z dlouhých listenů.

Papyrus se vyráběl lisováním a slepováním proužků, které se lepily podélně a příčně. Vznikaly tak dlouhé pruhy psací látky.Tu pak sušili a usušené pruhy se stáčeli do svitků. Na papyrus se psalo inkoustem z dozrávajících ořechů, olejovou sazí a arabskou gumou, a to vždy z jedné strany. Popsané listy se svinovali a balili do plátna, které bylo na povrchu potřené smůlou proti vlhkosti.

Výroba papyru měla nesmírný význam pro uchování mnohých, prastarých, rukopisných památek Egypta a tím také pro dějiny světové kultury.

Ještě v době před naším letopočtem vyvstal papyru konkrétně zvaný pergamen. Ten se vyráběl z jemných jehněčích kůží. Sloužil na psaní a ve středověku také k vazbě knih.

Během 8. století byl většinou nahrazen papírem z látky, jehož výrobu převzali Arabové z Číny.

Historicky první výrobnu papíru z vláken lnu a konopě u nás, zřídil v roce1370 v Chebu Karel IV. větší podniky na výrobu papyru měly však v Egyptě a Sýrii konjunkturu až asi do 14. století.

Stonku papyru se i dnes používá na pletení košů, rohoží,atd.

Martina